Hlavní stránka / Zprávy / Nová forma osídlení pro podnikatele
Nová forma osídlení pro podnikatele
středa, 29 červenec 2020
Od ledna 2021 budou někteří podnikatelé schopni vypořádat tzv paušální částka měsíčně. Vedení společnosti na paušální částce je volbou pro mnoho daňových poplatníků z důvodu nižší daňové zátěže a zjednodušeného účetnictví. Níže bude popsáno, z čeho se bude skládat a kdo může tuto možnost využít.
Paušální částka společnosti
Paušální daň je jednou z forem daně z příjmu PIT dostupné pro lidi podnikající. Paušální zdanění může být pro mnoho společností přínosné. Zvolením jednorázového vypořádání v roce 2021 zaplatí podnikatel do státní pokladny pevnou měsíční částku 5 740 Kč (přibližně 980 PLN). Tato částka bude zahrnovat:
- 2514 Kč - zdravotní pojištění
- 100 Kč - symbolická daň z příjmů
- 3126 Kč - sociální a důchodové pojištění
Podnikatel, který se rozhodne použít tuto formu vypořádání, musí také splnit několik podmínek:
- Roční příjem z podnikání nesmí překročit 800 000 Kč (přibližně 136 000 PLN)
- Nemůže být plátcem DPH - žádná možnost registrace k DPH
Paušální vypořádání - plusy
- Nepochybnými výhodami paušální částky z výnosů je nedostatek nutnosti vést účetní knihy. Účetnictví je zjednodušené a vyžaduje pouze vedení záznamů o výnosech, které musí být doloženo fakturou nebo jiným účetním dokladem.
- Nízké účetní náklady
- Žádné daňové kontroly
Paušální vypořádání - nevýhody
- Žádné daňově uznatelné náklady - což znamená, že i přes nižší daňové sazby a vysoké náklady bude tato forma zdanění nerentabilní. Podnikatel, i když mu vzniknou nějaké náklady na podnikání, si jej nemůže odečíst ze svého příjmu.
- Fixní poplatek se platí, i když společnost utrpěla ztrátu,
- Aby bylo možné uplatnit paušální sazbu, je limit ročního příjmu, který může daňový poplatník získat, 800 000 Kč. Pokud ji překročí, musí přejít na obecné vypořádání daní,
- Žádná možnost využít daňových úlev (např. pro děti, manžele/manželky atd.)
Podnikatelé, kteří se rozhodnou přejít na tuto formu vypořádání, jsou povinni informovat finanční úřad o změně způsob vypořádání nejpozději do 10. ledna 2021